Boyun Egzersizleri

Boyun Egzersizleri

Egzersizleri Yapmadan Önce Lütfen Okuyunuz

Egzersizlere başlamadan önce dinlenmiş olmalısınız! Yorgun halde yada ağrılı halde egzersiz yapmayın! Yaptığınız egzersizler ağrı yapıyor ise bir uzmana danışın! Egzersizleri yavaş ve dikkatli yapın.

İzometrik Boyun Egzersizleri

Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye bu şekilde durun. Başınızı öne doğru döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi ters yöne yapın. Dinlenin. Beş kere tekrarlayın.

Aşırı zorlanmaya sebep olmadan başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya doğru bükün. Dinlenin. Beş kere yapın.

Başınızı yavaşça kulağınız omzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrulun. Ters yöne tekrarlayın. Dinlenin. Beş kere yapın.

Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam çember çizecek biçimde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saat yönünün tersine yapın. Dinlenin. Üç kere yapın.

İzotonik Boyun Egzersizleri

Eller alna koyulur. Baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 3 kez yapılır.

Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur. Baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 3 kez yapılır.

Sağ el yüzün sağ tarafında koyulur. Baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 3 kez tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sol tarafa tekrarlanır.

Döndürmeye direnç: Sağ el başın sağ arka kısmını, sol el ise sol şakağa koyulur. Sağ omzun üzerinden bakmaya çalışır gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumdayken 10’a kadar sayılır. Hareket, el değiştirerek ters yönde tekrarlanır.